Néma csend és sötétség. Egyszer csak Annus Réka népdalénekes tolmácsolásában megszólal az Elindultam szép hazámból című népdal. Aztán fény. A közönség előtt megjelenik Дeva, aki ugyanezt a dalt adja elő saját feldolgozásában. Végül ismét elhangzik a népdal, ezúttal zenekar-kíséretes énekként. Ez a kezdés elültette bennünk, hallgatókban azt a gondolatot, hogy a népzene folyamatosan, számos különböző formában körülvesz minket, és máig inspiráló erőként hat zenekultúránkra.

Igazán különleges zenei élmény részesei lehettünk március 2-án, Дeva és a Danubia Zenekar Bartók X Electric elnevezésű, a BMC Koncerttermében tartott estjén. Az előadás középpontjában olyan témák álltak, mint Bartók viszonya a népzenéhez, a népi kultúrával való találkozás lehetőségei, illetve a népzene helye a kortárs zenében és a mai ember hétköznapjaiban. Ezen kérdéseket az előadók számos különböző zenei műfaj segítségével járták körül, amelyek a koncert során izgalmas módon elegyedtek párbeszédbe egymással.

A műsor Bartók és Kodály 1906-ban kiadott, Magyar népdalok című kötetére épült, amely a két szerző legkorábbi népdalfeldolgozásait tartalmazza. Ebből a kiadványból néhány dal ezúttal Balogh Máté zeneszerző hangszerelésében hangzott el, más tételeket pedig Дeva feldolgozásában (a zenekar közreműködésével) hallgathattunk meg, aki az elektronikus zenei nyelv és a népzene szintézisét hozza létre művészetében.

Különösen érdekes volt a műsor felépítése, amelyben különböző zenei és nem zenei elemek keveredtek egymással, és álltak össze organikus egésszé. Például a hangszeres részek alatt Balogh Máté részleteket olvasott fel Bartók visszaemlékezéseiből, amelyekben a komponista a népzene megismeréséről és műveire tett hatásáról ír. Az énekelt műsorszámokat pedig felváltva szólaltatta meg Annus Réka népdalénekes és Дeva. Mindezek mellett Дeva feldolgozásait hallhattuk, és néhány rövid interjút, amelyekben Hámori Máté karmester a fentebb felsorolt témákat járta körül a többi előadóval.

A koncert második fele szabad improvizációból állt, ebben Дeva és a Danubia Zenekar néhány zenésze mellett az ahhoz kedvet érző nézők is részt vehettek. Nagyon különleges élmény volt kívülről nézve is az az elmélyült kapcsolódás, amely az aktív szereplők között kialakult. A látvány sem bizonyult mindennapinak: egyszerre lehetett látni a színpadon Дevát, aki elektronikus eszközöket (például számítógépet és szintetizátort) kezelt és énekelt, mellette klasszikus zenészeket és népzenészeket. Ezzel olyan izgalmas zenei anyag jött létre, amelyben egymástól nagyon eltérő elemek (hangszerek, motívumok, hangszínek) léptek kapcsolatba egymással.

Az előadás számos közreműködő munkájából, sok-sok apró elemből állt össze, és megannyi kérdést feszegetett. Különleges élményt jelentett a sokszínű zenei program, a felolvasott szövegek és az elhangzó beszélgetések kölcsönhatása, nem mellesleg rendkívül inspiráló volt rádöbbenni, hogy mennyi lehetőség rejlik a népzenében még ma is.

Kis-Szekeres Lili

Bartók X Electric; Hámori Máté, Дeva (Takács Dorina) és az Óbudai Danubia Zenekar, 2024. 03. 02. 15.00, BMC, Koncertterem