A Zeneakadémia saját szervezésű eseményein belül minden tavasszal megrendezésre kerülnek a hallgatók diplomakoncertjei. A tanulmányok öt évét lezáró hangverseny kulcsfontosságú eseménye az itt eltöltött időszaknak. A koncerteket gondosan megtervezett próbaidőszak előzi meg, melynek végére a szólista az általa választott darabokban tudása legjavát igyekszik megmutatni. Az Era Nova Kamarazenekar immár harmadik éve kíséri a hangversenyeken a hallgatókat. Az együttes tagjai közül sokan maguk is diplomázók, így hol szólistaként, hol pedig támogató zenekari tagként működnek közre az eseményeken.

Ízelítőként néhány közeljövőben megrendezésre kerülő koncertet ajánlunk Olvasóink figyelmébe:

 

Zemplényi Zsófia hegedű MA diplomakoncertje – 2025. 04. 01. 19.00, Solti terem

„Tanulmányaim alatt, valamint a diplomakoncertemre való felkészülés során is arra törekedtem, hogy a zenét, mint művészeti formát egyre mélyebben megértsem és átéljem. 

A koncert mindhárom zeneszerzője, Mozart, Bach és Brahms is személyes kedvenceim közé tartozik. Elsőként Mozart F-dúr hegedű-zongora szonátát (K. 377) fogom előadni Csukás Eszterrel, akivel csodálatos élmény megélni a zene játékosságát és eleganciáját. Azzal, hogy eljátszhatom Bach d-moll Chaconne-ját (BWV 1004) régi álmom válik valóra, a monumentális mestermű minden egyes előadása új érzelmi dimenziókat nyit meg. Programom harmadik műsorszáma Brahms D-dúr hegedűversenye (op. 77) lesz, amely rendkívüli technikai igényei mellett egyedülálló lehetőséget ad a zenésznek arra, hogy teljes mértékben kifejezze magát.

Igazi kiváltság számomra, hogy az Era Nova Kamarazenekarral és Kemény Péterrel adhatom elő ezt a darabot, hiszen velük nemcsak művészi közösséget alkotunk, hanem személyes barátság is fűz az együtteshez. A közös muzsikálás éppen ezért különösen értékes élmény számomra. 

A Zeneakadémián eltöltött éveim alatt sokat tanultam a zene folyamatos felfedezéséről és fejlődéséről, és most izgatottan várom, hogy a diplomakoncertemen megoszthassam mindazt, amit eddig megtapasztaltam. Bízom benne, hogy a bemutatott művek nemcsak saját zenei utamat, hanem a közönségét is gazdagítják, és remélem, hogy együtt fedezhetjük fel a hangversenyemen a klasszikus zene időtlen szépségét!”

 

Kiss Kata Sára fuvola MA diplomakoncertje – 2025. 04. 09. 19.00, Solti terem

„A koncerten négy, számomra meghatározó művet fogok megszólaltatni sok kedves társammal együtt (nekik ezúton is hálásan köszönök mindent). Carl Philipp Emanuel Bach G-dúr hamburgi szonátája (Wq 133) egy igazi gyöngyszem, a Reinecke-mű (Ballada op. 288) egyszerre tükrözi a romantikus hatásokat, szenvedélyeket, na meg persze a mendelssohni könnyedséget is (nem meglepő, hiszen a két szerző ismerte egymást). 

A műsor első felét egy kortárs darab, Kovács Zoltán Fuvolaötöse fogja zárni. Óriási élmény volt egyre mélyebben megismerni ezt a kamaraművet a próbák során – remélem, hogy ezt a tapasztalást a koncerten a hallgatók is átélik majd! A hangverseny zárásaként egy olyan művet fogunk játszani Jin Anqi-val, amely kisgyerekkoromtól fogva kísér. Mozart C-dúr fuvola-hárfa kettősversenyét (K. 299) egy – azóta már megkopott – CD-felvételről hallottam először. Az egész darab nagy hatással volt rám, de különösen a második tétel bűvölt el. Szívből kívánom, hogy ugyanez az érzés kerítsen hatalmába mindenkit, aki eljön a diplomakoncertemre! Az esten közreműködik Jin Anqi, Fóris Zsófia, Ittzés Berta Júlia, Sándor Bálint, Tóth-Szabó Dóra, Termes Rita, valamint az Era Nova Kamarazenekar.”

 

Sándor Bálint cselló MA diplomakoncertje – 2025. 04. 23. 16.00, Solti terem

„Ötödik éve járok a Zeneakadémiára, Perényi Miklós osztályába. Már régen eldöntöttem, hogy Schumann a-moll csellóversenyével (op. 129) szeretnék diplomázni, a műsorom kialakításakor ebből indultam ki.

Kamaraműnek Sosztakovics 15. (Esz-dúr) vonósnégyesét (op. 144) választottam, többek között azért, mert tematikájában és felépítésében is hasonlít a versenyműhöz. Éppen ezért nagyon érdekes megfigyelni, hogy a két, strukturálisan hasonló darab mely zeneszerzői megoldásokban tér el egymástól. Melyik áll közelebb hozzánk, melyiknek van több igazságtartalma ránk nézve?

E két érzelmileg igencsak súlyos mű között Bach 4. (Esz-dúr) csellószvitje (BWV 1010) fog megszólalni, letisztultságával ellensúlyozva a műsor többi részét.

A koncerten az Era Nova Kamarazenekar fog közreműködni, melynek a kezdetek óta tagja vagyok, így hatalmas megtiszteltetés, hogy most szólistaként állhatok velük színpadra. Innen is köszönöm Nekik, valamint kamarapartnereimnek a rengeteg munkát és időt, amit rászántak erre az előadásra.”

(Sárközi Zsófia összeállítása)