2024. július 19. és 28. között Kapolcs, Taliándörögd és Vigántpetend ismét megtelt fesztiválozókkal: kicsik és nagyok, művészek és művészetkedvelők lepték el az utcákat. Idén harmincharmadik alkalommal rendezték meg a Művészetek Völgyét a Balaton-felvidéken, melynek immár másodjára lehetett részese a Zeneakadémia csapata, köztük én magam is.
Az Egyetemi Udvar egykori népzenész hallgatónk, Gubinecz Ákos ötlete alapján jött létre tavaly. Ekkor a Magyar Táncművészeti Egyetem társult a Zeneakadémiához, idén pedig a Magyar Képzőművészeti Egyetem is csatlakozott. A hallgatók mellett tanárok is részt vettek az Udvar programjaiban.
A július 19-i kezdést sok előkészület előzte meg, amit egy hallgatókból verbuvált kisebb csapat végzett el. Minden tanszéknek, egyetemi csoportnak volt egy vezetője, akik a szervezkedés első részében részt vettek. Ezek a munkálatok 2023 októberében kezdődtek, majd az őszi félév vége felé a három egyetem képviselői, az Udvar összes résztvevő fellépője, alkotója is bekapcsolódott az alkotófolyamatba.
A Képzőművészeti Egyetem hallgatói és tanárai készítették az Udvar látványtervét, és a fesztivál ideje alatt minden nap workshoppal várták az érdeklődőket. A workshopok között volt kreativitásgyakorlat, szitázás, festés, kézműves foglalkozás és meseszövés is, melyeken gyerekeket és felnőtteket egyaránt szívesen láttak a szervezők.
A Táncművészeti Egyetem diákjai gyermekfoglalkozásokat tartottak, részt vettek a színpadi produkciókban, sőt még latin és kortárs táncot is tanítottak. Egyik este pedig a táncosokból álló kiváló népzenei együttes, a Sajó Banda adott koncertet. A Táncművészetiről érkeztek a hangosítók és fénytechnikusok is, akik mind a tíz napon segítették munkánkat.
A Zeneakadémiáról népzenészek, klasszikus zenészek és jazz-zenészek is csatlakoztak az Udvar csapatához. Fiatal muzsikusokból álló zenei formációk mutatkoztak be izgalmas műsoraikkal, volt olyan is, aki az Udvarban debütált. A temérdek program közül csak párat sorolnék fel. Klasszikus zenei műsort adott az Era Nova Kamarazenekar, valamint Bartók Béla népdalfeldolgozásaiból válogatott Albert Anna Leona népi énekes és Szabó Eszter zongorista. Eszter összes közreműködését nehéz lenne felsorolni, az Udvar egyik legaktívabb fellépője volt. A Jazz Tanszék is több formációval képviseltette magát, többek között a Yokaimor, a Tilia és a Zsombori Bíborka Quartett látogatott el az Udvarra. A népzenészek énektanítást, gyerekprogramokat és koncerteket szerveztek. Fellépett a Hajnalfa Zenekar, Suhajda, Zajedno és a Gerlics Zenekar. Velünk volt továbbá Varga Veronika, Zeneakadémiát végzett népdalénekes, Bolyki Sára a Népzene Tanszék népiének tanára, valamint Körösvölgyi Zoltán, az Egyetem művészettörténet tanára.
Különlegesek voltak a kerekasztal-beszélgetések – melyeken az egyetemek hallgatói vettek részt –, mert a különböző művészeti ágak képviselőinek szemszögéből vizsgálhattunk olyan izgalmas témákat, mint például a fiatal művészek motivációjának forrásait.
Az Egyetemi Udvar olyan hellyé vált Taliándörögdön, ahova szívesen betért minden fesztiválozó, és emlékezetes órákat töltött el az Udvar résztvevőivel. A fesztivál végén, az úgynevezett ,,záró stábgyűlésen” minden évben kiosztanak különféle díjakat az udvaroknak és a stábok tagjainak is. A mindenki által legjobban vágyott elismerés az ,,Év udvargazdája’’-díj, mely a közösség házigazdáját és az egész udvar tevékenységét dicséri. Óriási öröm volt, amikor az utolsó estén Ákost kihívták, kihirdetve, hogy ő és az Egyetemi Udvar érdemelte ki idén ezt a megtisztelő címet.
Jövőre is vár mindenkit az Egyetemi Udvar – résztvevőként és nézőként, hallgatóként egyaránt!
Pirbus Virág